باستان شناسی املش، معرفی جغرافیا و آثار تاریخی املش

۸ آبان ۱۳۹۲ ۱۲:۲۰:۵۶ ب.ظ

تدوین اطلس باستان شناسی کشور از سال 1339 در دستور کار دستگاه های اجرایی قرار گرفت، اما به دلایلی به انجام نرسید. با توجه به ضرورت انجام این مهم سازمان میراث فرهنگی استان گیلان از سال 1384 این کار را از سر گرفت و با همکاری نیروهای متخصص و کار آمد و بررسی و شناسایی انجام شده، 2100 اثر تاریخی استان شامل بناهای تاریخی، گورستان ها، محوطه ها، غارها، امام زاده ها، پل ها، مساجد، درختان کهنسال و ... فهرست شدند.

به گزارش روابط عمومی مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب، باستان شناسی املش یکی از دستاورد های این تلاش فرهنگی است که به همت پژوهش گر گیلانی، ولی جهانی، فراهم آماده است.

املش با تاریخی طولانی، مهد تمدنی با شکوه بوده که آثار و بقایای بازمانده آن امروزه زینت بخش موزه ها و مجموعه های داخل و خارج کشور هستند. اهمیت املش در مطالعات باستان شناختی، از آن جا هویدا شد که این شهر در دهه های 30 و 40 شمسی مرکز عمده خرید و فروش اشیای عتیقه و حفاری های غیر مجاز گشت.

محتوای کتاب، دستاورد مطالعات و بررسی های باستان شناختی طی سال های 1382 تا 1386 است که با طرح های فراوان همراه شده و در پایان نیز با فهارس و تصاویر متعدد از آثار تاریخی املش کامل شده است.

مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب، باستان شناسی املش را برای عرضه تهیه کرده است.

این کتاب در 380 صفحه مصور و بهای 80 هزار ریال منتشر شده است.